wtorek, 4 grudnia 2012

NASI NA IGRZYSKACH PARAOLIMPIJSKICH



Po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich w Londynie rozpoczęły się Igrzyska Paraolimpijskie, w których startowała również reprezentacja Polski. W zawodach udział wzięło 101 polskich paraolimpijczyków, którzy startowali w 11 konkurencjach. W sumie zdobyliśmy 36 medali, z tego 14 złotych, 13 srebrnych i 9 brązowych.
            Niestety Telewizja Polska w odróżnieniu od telewizji innych krajów nie transmitowała tych wydarzeń. W innych mediach również niewiele na ten temat mówiono. Dopiero sukces polskich sportowców zmusił Telewizję Polską do choćby skromnych relacji.
            Biorąc powyższe pod uwagę, przeprowadziliśmy w szkole sondę dotyczącą Igrzysk Paraolimpijskich.



Składała się ona z czterech pytań:
1.Czy wiesz czym są Igrzyska Paraolimpijskie? 
Większość z nas udzieliła odpowiedzi „tak”.
2. Czy paraolimpiada jest równie ciekawa jak zawody dla pełnosprawnych?
Na to pytanie padło dwukrotnie więcej odpowiedzi twierdzących
3.Czy według Ciebie, to że nagrody dla zwykłych olimpijczyków są wyższe niż te dla paraolimpijczyków jest sprawiedliwe? Zdecydowana większość ankietowanych udzieliła odpowiedzi przeczącej.
4. Czy media powinny transmitować paraolimpiadę?
Prawie jednogłośnie zaznaczyliśmy: „tak”!

             Opracował Kuba Nowakowski z klasy Id




Mamy dla Was ekskluzywny (XD) wywiad ze znaną nam medalistką paraolimpiady.

To oni. Paraolimpijczycy. Ludzie pełni zapału i siły woli. Na swej drodze do kariery spotykają wiele przeszkód, które pokonują. Z Igrzysk  przywieźli 36 medali, ale także szczęście i dumę. Polsce przynieśli chlubę na arenie międzynarodowej. Wśród nich jest Oliwia Jabłońska, srebrna medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w pływaniu, uczennica jednego z wrocławskich gimnazjów.
1.Jak czułaś się przed zawodami?
Byłam zadowolona, że jadę na Igrzyska, ale czułam się normalnie, jak przed każdymi innymi zawodami. Jeden z zawodników, który był już wcześniej na Igrzyskach, powiedział w drodze do Londynu, że jak poznam tę atmosferę, to nie będę się mogła doczekać następnych za 4 lata i miał rację, coś w tym jest. Tam była faktycznie całkiem inna atmosfera.
2.Co poczułaś kiedy dotarłaś na metę?
Nie da się opisać tego uczucia słowami. To było niesamowite spełnienie, ulga i szczęście !
3.Jak układały się Twoje relacje z innymi zawodnikami?
Podczas takiej imprezy nie czuje się rywalizacji, wszyscy byli przyjaźnie nastawieni i serdeczni. Nawet Francuska Lorandi po starcie, gdy zabrałam jej ten srebrny medal, pogratulowała mi słowami Good Job :)
4.Byłaś najmłodszą Polką na Igrzyskach? Jak się z tym czułaś?
W ogóle o tym nie myślałam, jeździłam już wcześniej na różne zawody z Kadrą, jako najmłodsza, więc nie było to dla mnie niczym dziwnym.
5. Co pomaga Ci się odprężyć przed startem?
Muzyka :)
6. Jak podczas Igrzysk wyglądał Twój dzień?
Rano wstawałam około godziny 7:00 . Jak się wyszykowałam, to szłam na śniadanie, by mieć siłę na starty. Po śniadaniu szłam na autobus, którym dojeżdżałam na basen. Gdy już byłam na basenie, to szłam na rozgrzewkę, a następnie ubrać strój startowy. Później się już koncentrowałam na swoim starcie, by jak najlepiej popłynąć i się dostać do finału. Jak się dostałam do finału, to szybko wracałam do wioski i szłam spać tak na około 2 godziny, by być wypoczętą na finał, ale przed tym finałem jeszcze szłam na obiad, a po finale się cieszyłam z medalu i około 23:00 szłam spać :)

7. Opowiedz, proszę, jak było na spotkaniu z Panami Prezydentem i Premierem?
Na spotkaniu z Panami Prezydentem i Premierem nie byłam, ponieważ chciałam jak najszybciej wrócić do domu, do Wrocławia. Poza tym już wcześniej byłam umówiona na spotkanie w tym samym dniu z Marszałkiem Województwa we Wrocławiu.
8.Kiedy i w jakich okolicznościach trafiłaś do kadry?
Do Kadry trafiłam dwa lata temu za moje osiągnięcia. Medale zdobywałam już wtedy na Mistrzostwach Polski. Po wejściu do Kadry zaczęłam jeździć na zawody międzynarodowe. W 2010 r. zdobyłam jeszcze jako junior 6 złotych medali na sześciu dystansach, w których wtedy wystartowałam.
9.Ile czasu poświęcasz dziennie na treningi, a ile w niedziele i święta?
Przed Igrzyskami dziennie trenowałam 2 razy po 2 godziny. W sobotę 2 godziny, a niedziele miałam wolne. Teraz mam trochę luźniejszy okres i trenuję po 3 godziny dziennie.
10.Masz napięty grafik. W tym roku czeka cię egzamin gimnazjalny. Jak dajesz sobie radę ze wszystkimi obowiązkami?
No, jakoś muszę sobie radzić :) Ponieważ przez częste wyjazdy opuszczam dużo lekcji, mam przyznany Indywidualny Tok Nauki. Zaliczam program w umówionym z nauczycielem terminie, a gdy jestem w szkole, to piszę sprawdziany z całą klasą i tak jakoś próbuję nadrobić zaległy materiał.
11.Jak zachowują się wobec Ciebie twoi rówieśnicy?
Są OK, mam kilka sprawdzonych koleżanek i kolegów :)
12. Czy musisz przestrzegać diety?
Diety przestrzegałam przed Igrzyskami, starałam się jeść dużo produktów wysokobiałkowych i węglowodanów. Teraz raczej jem to, na co mam ochotę. Zawsze jednak przed treningiem zjadam dużo białka - serek lub jogurt do tego węglowodany,  np. płatki, miód, kanapkę z dżemem. Na obiad najczęściej makarony. Nie lubię niestety mięsa i wędlin
13. Co zamierasz robić w przyszłości?
Chciałabym robić to, co wychodzi mi najlepiej, więc pływać :) Myślę o AWF-ie. Może będę trenerem pływania :)
14. Twoje motto życiowe?
Moje motto to "Płacz na treningu, a śmiej się na zawodach" .

Wywiad przeprowadziła Weronika Zwolińska

                                                                                                                     


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.