Co staje Ci przed oczami, gdy pomyślisz o harcerstwie? Grupa dzieci w śmiesznych mundurach? Przeprowadzanie przez pasy starszej pani? A może stanie pod pomnikami podczas świąt państwowych? Jeśli tak, to znaczy, że nigdy nie mogłeś bliżej przyjrzeć się naszej działalności. Ale nic straconego, jeszcze nie jest za późno, byś przekonał się, jak jest naprawdę!
Dlaczego harcerstwo miałoby być atrakcyjne w dzisiejszych czasach?
Rozwój technologii, mnogość zajęć pozalekcyjnych, nowe formy spędzania wolnego czasu – to wymagająca konkurencja. Rzecz w tym, że harcerstwo także nie stoi w miejscu i stale się rozwija – oferuje więcej, lepiej. Pozwala realizować wiele swoich pasji, nie tylko w dziedzinach tradycyjnie kojarzonych z młodzieżą w mundurze.
Co robią więc obecni harcerze?Sam działam w ZHP i głównie o nim mogę się wypowiadać, ale jestem przekonany, że i w innych organizacjach są podobne możliwości. Konkretnie mówiąc natomiast: survival, pierwsza pomoc przedmedyczna, militaria, radiokomunikacja, żeglarstwo, techniki linowe, gry terenowe, turystyka górska, szeroko pojęty wolontariat, a nawet spadochroniarstwo – to tylko niektóre z przykładów tego, co można robić będąc harcerzem.
Jak to wygląda w praktyce?

W ciągu roku szkolnego drużyny spotkają się (zwykle) raz w tygodniu na zbiórkach, poza tym odbywają się różnego rodzaju wyjazdy – biwaki czy rajdy. Rajd na przykład, to wyjazd, na którym przez pierwsze parę dni patrole wędrują określona trasą, wykonując po drodze zadania. Na koniec wszystkie schodzą się w jedno, określone miejsce, by wspólnie bawić się i integrować. Przykładem jest Rajd Granica, gdzie 500-600 uczestników z całej Polski wędruje po Karkonoszach, by na koniec, spotkać się w Szklarskiej Porębie.
Ukoronowaniem roku harcerskiego (który mniej więcej pokrywa się z rokiem szkolnym), jest obóz. To 3 tygodnie mieszkania w namiotach, w lesie, wypełnione ciekawymi zajęciami. Śmiem twierdzić, że intensywnością i nagromadzeniem emocji, taki wyjazd równać się może nawet z popularnymi w ostatnich latach obozami survivalowymi. To nauka samodzielności i zaradności, umiejętności improwizacji i szukania niestandardowych rozwiązań, a przede wszystkim świetna zabawa. Wiele satysfakcji przynosi budowa infrastruktury obozowej, z której potem korzysta się przez 3 tygodnie, np. pryczy, czyli łóżek wyplatanych na drewnianym stelażu. Przebywanie w lesie pozwala na organizacje różnorakich gier terenowych, militarnych, historycznych, a także doskonalenie się w technikach przetrwania czy nawigacji.
Czym różni się wobec tego harcerstwo od chociażby wymienionych już obozów survivalowych?


O ile taki obóz jest jednorazowym epizodem, to harcerzem jest się przez cały rok – przez cały rok przebywa się i działa z tymi samymi ludźmi, by w efekcie pojechać z nimi na wakacje do lasu. W dodatku jest to opcja tańsza od komercyjnych form wypoczynku. Instruktorzy ZHP (drużynowi itp.) działają w organizacji na zasadach wolontariatu, a wiele wyjazdów jest dofinansowywanych.
Przede wszystkim jednak harcerstwo to idee i wartości, na których się opiera. Prawo i Przyrzeczenie harcerskie – służba Bogu, Polsce i bliźnim. To nauka tego, jak współdziałać z ludźmi, jak wspólnie przezwyciężać słabości, to atmosfera i klimat harcerskiego ogniska, to w końcu przyjaźnie na całe życie. Nie znam wielu innych środowisk, w których można tak scementować wspólne relacje, jak w harcerstwie. Harcerskie ideały są na tyle silne, ze przetrwały trudne czasy II wojny światowej, a w jej trakcie ZHP zapisało chlubną kartę swojej historii – niosąc pomoc potrzebującym, a także biorąc czynny udział w walce. Harcerskie bataliony w czasie Powstania Warszawskiego do dzisiaj uznawane są za elitarne. Może takie odniesienie do okresu wojny wydaje się nieco na wyrost, ale prawda jest taka, że do dziś ZHP (i inne organizacje) stara się wychowywać młodych ludzi, właśnie na takich odpowiedzialnych, a przy tym nowoczesnych obywateli.
Obecnie w Polsce działa ponad 110 000 harcerzy w różnych organizacjach – 2 największe z nich to ZHP (ok. 95 000 członków) i ZHR (ok. 16 000 członków) – to potężna grupa ludzi skupiona wobec tych samych wartości i ideałów, to także poważny partner społeczny dla władz czy innych organizacji. W polskim sejmie istnieje Parlamentarny Zespół Przyjaciół Harcerstwa, a prezydent RP jest honorowym patronem Związku Harcerstwa Polskiego. Świadczy to o tym, jak ważnym elementem naszej historii i tradycji jest właśnie ta forma wychowania młodych ludzi.
Mam nadzieję, że powyższym tekstem udało mi się nieco zmienić Wasze postrzeganie harcerstwa. ZHP jest dalej atrakcyjną propozycją dla młodych ludzi i zachowania swoich idei i wartości, stara się być organizacja nowoczesną, która nadąża za rozwojem społecznym i technologicznym.
Jeśli chciałbyś rozpocząć swoja przygodę z harcerstwem, zapraszamy na zbiórki naszej drużyny – 89 Wrocławskiej Drużyny Starszoharcerskiej „W Drogę”, które odbywają się w każdą środę, w godzinach 17:00-18:30 w Gimnazjum nr 14 we Wrocławiu, przy ul. Kołłątaja, w sali 32. Zapraszamy także na nasza stronę na FB: https://www.facebook.com/89.wDroge
Przyjdź, zobacz, to nic nie kosztuje!
pwd. Piotr Łopaciński
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.