czwartek, 31 października 2013

Lista nieobecnych

Każdego roku odchodzi z tego świata wiele wybitnych osób. Są to ikony literatury, sportu, filmu, polityki, muzyki. W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych i Świętem Niepodległości postanowiliśmy uczcić pamięć wybitnych postaci, z którymi musieliśmy pożegnać się w tym roku i przybliżyć Wam ich sylwetki. Pamiętajcie, że są to jedni z licznych osób.

Co najważniejsze, kilka dni temu (28 października) zmarł Tadeusz Mazowiecki. Był to wielki patriota, a przede wszystkim w bardzo dużym stopniu przyczynił się do budowy nowej Polski i zmiany ustrojowej z 1989 roku. Panu Tadeuszowi Mazowieckiemu składamy hołd i pragniemy, by jego czyny nie poszły na marne.

Nie ukażą się już niestety żadne dzieła polskiego dramatopisarza i prozaika, Sławomira Mrożka. Opuścił nas 15 sierpnia. Był autorem wielu satyrycznych opowiadań i utworów dramatycznych o tematyce filozoficznej, poruszających ważne tematy polityczne i psychologiczne. 

Świat twórców literackich opuścili również: Marek Skwarnicki, Cezary Chlebowski, Teresa Torańska, Irena Kuhn i Edmund Niziurski, którego twórczość z pewnością znacie z przeczytanych przez Was lektur szkolnych.

Muzyka. Z nią jednoznacznie związani byli ci, których już niestety nigdy nie będziemy mieli szansy ujrzeć. Są to m. in. Jadwiga Pietraszkiewicz (śpiewaczka operowa), Jan Pluta (perkusista zespołu Kombi) i Ray Manzarek – współzałożyciel i klawiszowiec amerykańskiego zespołu The Doors. Ale to nie wszystko! Nie ma z nami już Adama Pernala. Współpracował on z kultowym (nieistniejącym już niestety) kabaretem Potem jako pianista. Hołd należy się również jednej z ikon polskiej muzyki – Markowi Jackowskiemu. Był to założyciel, gitarzysta i twórca większości repertuaru jednego z najbardziej przebojowych swego czasu zespołów – Maanam.

W tym roku zmarli twórcy i aktorzy filmowi i teatralni: Aleksander Bednarz, Teresa Szmigielówna, Ewa Petelska, Lidla Korsakówna, Jerzy Nowak, Lucyna Winnicka, Maciej Korwin (reżyser) i Franciszek Dzida, który debiutował pod skrzydłami Krzysztofa Kieślowskiego, a następnie został reżyserem wielu polskich filmów.
A zastanawialiście się kiedyś, kto jest autorem rzeźby „Sztafeta” przy Stadionie Narodowym w Warszawie? Nawet jeśli nie, to już wyjaśniam. Był to pan Adam Roman, który w lutym wzleciał do nieba. Jest on również autorem innych słynnych rzeźb, jak np. Figura św. Piotra z fasady bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie, czy dwóch pomników Fryderyka Chopina - w Kaliningradzie i Tokio.

Stanisław Szozda – kolarz, zwycięzca Wyścigu Pokoju, medalista olimpijski – zmarł we wrześniu. Lucjan Szołajski – kojarzycie go? Z nazwiska pewnie nie, ale jego głos zna niemal cała Polska, gdyż był on lektorem filmowym.

Pośród ludzi, którzy opuścili nas były również postacie tak wpływowe jak Kard. Józef Glemb i Margaret Thatcher. Była ważną dla polityki światowej osobą oraz jedyną dotychczas kobietą, podejmującą się roli premiera w Wielkiej Brytanii. Na podstawie jej życiorysu powstał film „Żelazna dama.”



Postacie, o których wspomniano w artykule, są ważne dla nas i nawet jeśli nie maja z nami wiele wspólnego, warto się nimi choć trochę zainteresować. Większość z nich to nasi rodacy, dlatego pamiętajcie o nich i wiedzcie, z czego zasłynęli! Dzięki możliwości zredagowania tego artykułu i ja miałam okazję zapoznać się bliżej z niektórymi osobami i dowiedzieć się o nich wystarczająco dużo, by wiedzieć, za co mogę ich cenić i pamiętać o nich. Wam też tego życzę.



Magdalena K. i Natalia K.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.